Koło łowieckie "Sarenka" w Lubaczowie zostało założone w listopadzie 1954r. Pod nazwą Koło Łowieckie nr 3 w Lubaczowie i w chwili założenia liczyło 12 członków. Pierwszy zarząd ukonstytuował się w następującym składzie:
1. Przewodniczący - kpt Buczyło - dowódca Batalionu Wojsk Ochrony Pogranicza w Lubaczowie,
2. Łowczy - por Zieliński z tegoż batalionu,
3. Sekretarz - mjr Pączek ze Szkoły Tresury Psów przy WOP w Lubaczowie,
4. Skarbnik - Aleksander Karkos, późniejszy wieloletni prezes koła.
Wówczas, wczyscy członkowie koła rekrutowali się z miejscowych jednostek Wojska Polskiego bądź Milicji Obywatelskiej, a więc było to koło wojskowo - mylicyjne. W latach 1956 - 1958, po przeniesieniu jednostek WOP do innych miejscowości, wynikła konieczność pozyskania nowych członków. W tym też czasie członkami koła zostali: Tadeusz Koszuta, Józef Hatylak i Tadeusz Składzień. Ponadto w poczet członków przyjęto: Franciszka Tomusiaka, Mieczysława Malca, Jana Łukasiewicza, Aleksandra Pazdana, Bronisława Marciaka, Mieczysława Tasiora, Bolesława Sobczyszyna, Mieczysława Lewickiego, Ludwika Medera, Mikołaja Mroczkę, Bolesława Drozda, Józefa Jońca i Romana Lewickiego, którzy to myśliwi wybyli z tutejszego terenu i wstąpili do innych kół łowieckich. W sumie na początku 1958 roku koło liczyło 18 członków. Po wybyciu z Lubaczowa jednostek WOP, ukonstytuował się nowy zarząd w składzie :
1. Przewodniczący - Ludwik Dziadosz,
2. Łowczy - Józef Hatylak
3. Sekretarz - Tadeusz Składzień,
4. Skarbnik - Aleksander Karkos.
W tym też czasie Koło Łowieckie nr 3 w Lubaczowie zmieniło nazwę na Koło Łowieckie nr 5, a w rok później, na Koło Łowieckie "Sarenka" w Lubaczowie, którą to nazwę nosi do chwili obecnej.
W latach 1960 - 1963 spora część członków wybyła z tut. terenu, bądź zrezygnowała z uprawiania myślistwa, a na ich miejsce przyjęto nowych myśliwych, którymi zostali: Mieczysław Czyż, Stanisław Dybko, Franciszek Leja, Stanisław Kiper, Jan Maziarz, Tadeusz Gorliński, Jan Szałański, Michał Kornaga, Tadeusz Ryś, Eugeniusz Załuski, Marian Sobczyszyn i Bolesław Gimlewicz. W związku z coraz bardziej intensywną gospodarką łowiecką i racjonalniejszym zagospodarowaniem łowiska, liczba członków koła stale rosła. Na dzień 31 marca 2009 r. koło liczyło 43 członków, w tym 2 członków niemacierzystych. Koło dzierżawi jeden obwód łowiecki nr 81 pk o pow. 8135 ha, w tym 3588 ha gruntów polnych i 3331 ha gruntów leśnych, a 1216 ha jest wyłącznych z użytkowania. W obwodzie tym występują wszystkie gatunki zwierząt łownych charakterystyczne dla tego terenu, w tym stale łosie i wilki.
Głównymi źródłami dochodów w kole są wpływy za odstrzeloną zwierzynę, składki członkowskie i polowania myśliwych zagranicznych. Prawidłowo prowadzona gospodarka łowiecka i związane z nią wpływy finansowe pozwoliły na zakupienie w 1988 r. 2 hektarowej działki w Borowej Górze, na której postawiono drewniany domek typu "Narol". Korzystali z niego nie tylko myśliwi, ale także młodzież szkolna z okolicznych szkół, współpracujące z kołem zakłady pracy i instytucje. Niestety, w lutym 2000 r. domek ten doszczętnie spłonął, gdyż nierozważna ręka podpalacza spowodowała jego pożar. Zaistniała sytuacja zmobilizowała jeszcze bardziej do wspólnego działania wszystkich członków koła. Na początku marca 2000 r. usunięto resztki pogorzeliska, a pod koniec maja tegoż roku rozpoczęto budowę nowego, tym razem murowanego, domku myśliwskiego, którą zakończono w lipcu 2000 r.
W dniu 4 listopada 2000 r. dokonano poświęcenia domku i oddano go do użytku. W trakcie załatwiania formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę okazało się, że poprzedni domek myśliwski został posadowiony w ? części na działce nie będącej własnością koła. Chcąc zatem wznieść domek na dotychczasowych fundamentach, koło zmuszone było dokupić dodatkową działkę o pow. 0,42 ha od Agencji Nieruchomości Rolnych. Jak wspomniano wcześniej, jednym ze źródeł dochodów są polowania myśliwych zagranicznych na samce zwierzyny płowej. Stałymi gośćmi, którzy przyjeżdżają do koła na łowy już ponad 25 lat są Hans Mennicken i Wilhelm Kelmes z Niemiec. W tym miejscu należy też wspomnieć, że w 1991 r. przyjechał na polowanie, w charakterze osoby towarzyszącej, sam książę Bawarii Leopold. Pod koniec 2008 r. został wykonany sztandar koła, który poświęcono w listopadzie 2009 r., w 55 rocznicę założenia koła. Stałym elementem polowań zbiorowych są ciepłe posiłki przygotowywane przez poszczególnych myśliwych, którzy prześcigają się nawzajem w ich smacznym przyrządzaniu. Należy również podkreślić dobrze układającą się współpracę z Nadleśnictwem Lubaczów, Gminą Lubaczów i Starostwem Powiatowym w Lubaczowie. Dążąc do minimalizacji szkód wyrządzanych przez zwierzynę w uprawach i płodach rolnych koło uprawia 6,5 ha poletek żerowych. Koło jest otwarte na potrzeby środowiska lokalnego, w którym funkcjonuje. Do działań w tym zakresie należy zaliczyć: - udostępnianie placu i domku myśliwskiego w Borowej Górze młodzieży szkolnej z Lubaczowa i okolic oraz nauczycielom, zakładom pracy i instytucjom, - wyremontowanie kapliczki leśnej w łowisku "Gwozdy", - renowacja obrazu z w/w kapliczki i przekazanie go do kościoła w Borowej Górze, - wymiana krzyża tzw. "Czerwonej figury". Historię koła i jego dzień powszedni tworzą ludzie, dlatego też nie można zapomnieć o tych członkach koła, którzy odeszli już do Krainy Wiecznych Łowów, a są to koledzy: Wojciech Andruszewski, Józef Bednarz, Józef Błoński, Ludwik Dziadosz, Jan Gałas, Julian Gilewski, Tadeusz Gorliński, Józef Hatylak, Aleksander Karkos, Stanisław Kiper, Jan Maziarz, Franciszek Misztal, Jakub Rębiś, Mieczysław Romanów, Franciszek Rozmus, Tadeusz Składzień, Walerian Strzępek i Eugeniusz Załuski.
W związku z pozyskaniem dotychczas nieznanych archiwalnych materiałów źródłowych, niektóre fakty podane wyżej zostaną skorygowane.
                                                                Józef Otulak - prezes koła